Kościół w Okopach Św. Trójcy znów ożyje!!!

Wspaniała wiadomość dla wszystkich miłośników Kresów, historii, dawno minionej I i II Rzeczypospolitej... 15 czerwca 2014 roku zostanie ponownie poświęcony kościół Świętej Trójcy w Okopach Świętej Trójcy. Kościół ten powstał w 1693 roku z fundacji JKM Jana III Sobieskiego, w nowopowstałej wówczas twierdzy, u ujścia Zbrucza do Dniestru.

 

Okopy położone w strategicznym punkcie, były miejscem ważnych wydarzeń np Konfederacji Barskiej. Stały się również miejscem akcji "Nie-boskiej komedii". W dwudziestoleciu międzywojennym Okopy były miejscowością graniczną Rzeczypospolitej z Rumunią przez Dniestr i ZSRR przez Zbrucz. Kościół "działał" do 1945 roku, kiedy to został spalony nota bene przez UPA.

 

 

Po rozpadzie ZSRR nikt nie kwapił się do odbudowy kościoła Św. Trójcy w Okopach Św. Trójcy, bo sądzono, że nie ostali się tam katolicy. Jednak ubiegłoroczny Rajd Katyński pokazał coś innego. Gdy w Okopach pojawili się motocykliści, postanowili uprzątnąć wnętrze ruin kościoła z siana, śmieci i gruzu. We wnętrzu postawili dwa motocykle, z których utworzono ołtarz do odprawienia mszy św. dla motocyklistów Rajdu. Wtedy okazało się, że zeszli się tamtejsi katolicy, których niby nie było. Niedługo potem zapadła decyzja o doprowadzeniu kościoła do stanu pozwalającego na jego użytkowanie. Na tę chwilę kościół ma już otynkowane wnętrze, a jak wspomnieliśmy 15 czerwca 2014 roku kościół ponownie ma zostać poświęcony by znów służyć wiernym. Jakże to wspaniała nowina na drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Zapewniamy, że będziemy na poświęceniu kościoła, jak również zapewniamy, że będzie tam husaria!!! Tak nam dopomóż Bóg.

A jako prywatną ciekawostkę mogę dodać, że moja Babcia Teresa, która zaraziła mnie nieuleczalną miłością do Kresów, historii, husarii i I Rzeczypospolitej, od kiedy pamiętam mawiała, że gdy wygra w totolotka, pierwsza rzecz ufunduje odbudowę tego kościoła. Jak widać 6 w totka nie była potrzebna, wystarczyły lata modlitwy w intencji odbudowy tej świątyni :)

B.S.

 

p.s.

Wieści te piszę, oglądając w "narodowej" telewizji "Pana Wołodyjowskiego", w którym to upadek i utrata Kamieńca Podolskiego, stały się przyczynkiem do powstania Okopów Św. Trójcy.

Wiadomości