Skrzydła husarskie...

I co my mamy robić...

Ostatnio, przedstawiciel jednej z grup husarskich zdenerwował się na nas i chyba obraził, bo udostępniliśmy na naszym facebooku, zdjęcia z ich imprezy z uwagą, względem niehistorycznych skrzydeł.

Zamieściliśmy te zdjęcia, bo promujemy różne działania husarskie, bo generalnie wydarzenie nam się podobało i dlatego to propagujemy. Niemniej jednak, starając się prezentować prawidłowy, zbliżony do historycznego, wizerunek husarii, gdy widzimy coś takiego, jak skrzydła, które tego warunku zdecydowanie nie spełniają, wpsominamy o tym. Naszą stronę hussar.com.pl odwiedzają grube tysiące widzów i nie chcemy wprowadzać ich w błąd. Nie chcemy propagować błędnego wizerunku i wpajać go widzom, bez odpowiedniej wzmianki czy uwagi.

Nie jest to z naszej strony złośliwość czy krytyka.

Próbowano nas przekonywać, że takie skrzydła są w filmach Jerzego Hoffmana czy w pomniku husarza w "amerykańskiej Częstochowie". Tyle że tamten wspaniały pomnik przedstawia też husarza z mieczem niczym spod Grunwaldu. Do jego twórcy trudno mieć pretensje, bo to artysta, a w sztuce wolno dużo.

Jednak ani ten pomnik, ani filmy Jerzego Hoffmana, to nie źródla historyczne, które ukazują, jak skrzydła w dobie świetności husarii wyglądały naprawdę.

Zapraszamy do lektury tekstu z ikonografią źródłową, o tym, jak skrzydła husarskie wyglądały naprawdę.

 

Wiadomości