paź
14
2014

Bartosz Siedlar

Bartosz Siedlar pomysłodawca powstania i twórca serwisu hussar.com.pl, założyciel choragwi husarskiej im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego, urodził się w 1978 roku w Krakowie.

W wieku kilku lat z rodzicami przeniósł się do Warszawy, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego na Żoliborzu.

Uczęszczał do XXII L.O., studiował dziennikarstwo na Wydziale Dziennikarstwa i

Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Przez lata nastoletniego i dorosłego życia zajmował się dziennikarstwem, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki górskiej, w tym kolarstwa górskiego. Zawodowo poza dziennikarstwem zajmował się fotografią, marketingiem, public relations, prowadził własną działalność gospodarczą, jako przedstawiciel na Polskę kilku amerykańskich firm.

W 2004 roku ze swoją babcią, kombatantką Szarych Szeregów, dziennikarką Polskiego Radia, autorką wielu książek o losach Polaków na Kresach, po raz pierwszy wybrał się na dzisiejszą Ukrainę, do Lwowa, Kamieńca, Chocimia i w wiele innych miejsc.

Od tego momentu zaczęła się wielka przygoda i pasja Bartka Siedlara związana z Kresami i historią Polski, husarią.

 

W 2006 roku Bartosz Siedlar zaczął tworzyć serwis internetowy hussar.com.pl.

Pierwszymi materiałami w serwisie była galeria zdjęć z pierwszej wyprawy na Kresy oraz z planu filmu "Katyń", w którym Bartosz Siedlar występował, jako polski jeniec- podporucznik Wojska Polskiego.

Od tamtego czasu hussar.com.pl wielokrotnie poszerzył swoją zawartość i tysiące zdjęć z kolejnych wypraw, w tym z tak unikalnych miejsc jak Chreptiów, Połonka, Orsza, Smoleńsk, Andruszów, Polanów, Kłuszyn, Moskwa, Jam Zapolski, Kiwerowa Góra, Psków czy Kircholm i wielu, wielu innych.

 

Poza wieloma historyczno- naukowymi wyprawami na Kresy I Rzeczypospolitej, Bartosz Siedlar w 2008 roku zorganizował unikalną wyprawę na Białoruś i do Rosji szlakiem wypraw JKM Stefana Batorego, hetmana Stanisława Żółkiewskiego i Stefana Czarnieckiego i zwycięstw husarii, trasą: Połonka, Orsza, Mohylów nad Dnieprem, Szkłów, Smoleńsk, Kłuszyn, Jam Zapolski, Kiwerowa Góra, Psków, Kircholm, Kieś itp.

 

 

W 2011 roku współorganizował wyjazd delegacji polskich historyków, dziennikarzy i odtwórców historycznych do Smoleńska w związku z 400 leciem obrony tego miasta przez Rosjan.

 

W 2009 Bartosz Siedlar powołał chorągiew husarską im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Jako porucznik chorągwi husarskiej brał udział w takich uroczystościach i wydarzeniach rekonstruktorskich jak:

promocja monet kolekcjonerskich NBP "Husarz XVII w."; zasadzenie dębu na warszawskiej cytadeli przez Ministra Obrony Narodowej i dyrektora Muzeum Wojska Polskiego, pod przyszłą siedzibę tegoż muzeum; upamiętniał Kaplicę Szujskich w Warszawie; kilkukrotnie brał udział w uroczystościach związanych ze Świętem Niepodległości; brał udział w Marszu Rotmistrza Witolda Poleckiego; brał udział w manifestacji w obronie praw Polaków na Litwie; brał udział i przygotowywał oprawę Wielkiego Testu z Historii w TVP, wielokrotnie w uroczystościach rocznicowych w Warszawie i na Wawelu oraz wielu innych.

 

Ponadto Bartosz Siedlar brał udział między innymi w takich wydarzeniach odtwórczo rocznicowych jak, 325 rocznica victorii wiedeńskiej, Vivat Vasa 2008 i 2009, 399 i 400 rocznica bitwy pod Kłuszynem, "Od Orszy po Wiedeń", 400 rocznica odzyskania Smoleńska, oblężenie Carewa Zajmiszcze, oblężenie Chreptiowa, zawarcie rozejmu w Jamie Zapolskim, uroczystości pogrzebowe Wojciecha Kilara,

500 lecie bitwy pod Orszą.

 

Bartosz Siedlar jako fotograf i posiadacz praw do wielu unikalnych zdjęć i reprodukcji historycznych obrazów batalistycznych wspierał historyków i naukowców, jak dr Radosław Sikora i Zbigniew Hundert, przekazując im materiały do książek i prac naukowych poświęconych husarii oraz pomagając i finansując wydanie książek tego pierwszego autora.

 

Bartosz Siedlar przez lata był organizatorem bądź wspierał organizatorów takich wydarzeń historyczno rekonstruktorskich, jak: 399 i 400 lecie bitwy pod Kłuszynem, "Od Orszy po Wiedeń", 400 lecie odzyskania Smoleńska, oblężenie Carewa Zajmiszcze, oblężenie Chreptiowa, zawarcie rozejmu w Jamie Zapolskim,

500 lecie bitwy pod Orszą.

 

Od 2016 roku, we współpracy i dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Wojska Polskiego Bartosz Siedlar i fundacja HUSSAR organizuje wyprawy i wydarzenia:

Dni Stefana Batorego w Grodnie oraz Festiwal Batorego w Siedmiogrodzie.

W przygotowaniu jest także nowe wydarzenie "Dni Braterstwa Polsko- Węgierskiego" w Wyszehradzie.

 

 

T.K.

 

 

 

statyczne - Smoleńsk
Wiadomości