Husaria na Wiedeń

Kilka miesięcy temu wszyscy zainteresowani mogli usłyszeć o planowanej akcji rajdu przez Polskę, ale i dalej, przez Czechy i Austrię, do Wiednia husarii, w związku z 330 rocznicą bitwy pod Wiedniem w 1683 roku.

Przyznam, że zanim o tej wspaniałej akcji usłyszeliśmy, sami planowaliśmy z Warszawy, przez Kraków i Śląsk aż do czeskiej granicy taki przemarsz, na własną rękę. Jednak skoro ktoś tak ważne i głośne wydarzenie szykuje, z naszego planu zrezygnowaliśmy. W tym wszystkim najbardziej interesujący wydawał nam się Kraków i ziemie śląskie, które mimo że w czasach Jana III Sobieskiego, od kilku wieków były odłączone od Polski, to jednak miejscowa ludność czująca łączność z Polską, wspaniale witała polskie rycerstwo udające się pod Wiedeń.


Niestety, mimo rozgłosu i wspaniałego, zarazem niekontrowersyjnego charakteru, niedawno usłyszeliśmy, że akcja rajdu ma problemy z uzyskaniem wsparcia sponsorów, co nas bardzo, ale to bardzo zasmuciło. Jakże to, taka rocznica, patroni medialni i instytucjonalni, a nikt w tym kraju nie chce, bo nie wierzę, że nie może wesprzeć tego przedsięwzięcia.

Organizatorzy się nie poddają i zamierzają jechać na Wiedeń na własną rękę, na własny koszt, a koszt ogromny, bo szacowany na blisko 5000pln od uczestnika. W tej kwocie jest między innymi powrotny transport koni, opieka itp. Apelujemy do wszystkich Polaków i polskich firm o wsparcie tej chwalebnej wyprawy. Brak wsparcia, zarazem materialnego poparcia tej akcji to wstyd i hańba. Jest jeszcze czas na wpłaty, wspieranie, dofinansowanie tego wydarzenia.

Więcej o akcji na www.wieden330.pl.