Kłuszyn 400 lat

Kłuszyn, wielka i wyjątkowa bitwa z 4 VI 1610 przez lata była nieznana, celowo zapomniana.

W 2008 roku postanowiliśmy tę niesprawiedliwość zmienić, dlatego w 2009 roku zorganizowaliśmy skromne obchody, spotkanie na pl. Zamkowym, przemarsz Krakowskim Przedmieściem, z krótkim postojem- wartą przed Pałacem Prezydenckim, pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożyliśmy wieniec.

 

Rok 2010, to już przygotowanie prawdziwej, największej XVII w. inscenizacji w Warszawie nad Wisłą, pod patronatem Ś.P. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Katastrofa Smoleńska poza ludzką i narodową tragedią zmieniła i pokrzyżowała wiele planów. Część sponsorów się stopniowo się wycofywała, więc imprezę trzeba było ograniczać.

Mimo to było to wydarzenie dziejowe, z największą liczbą husarzy współcześnie, z najbardziej niezwykłymi szarżami i paroma setkami odtwórców z Białorusi, Czech (Moraw), Polski, Rosji, Ukrainy i USA.

Podczas inscenizacji zadbaliśmy o oddanie przebiegu walk i dysproporcji sił między stronami tamtej bitwy. Koni było około 80-ciu, wystrzelono 70kg prochu, na polu bitwy było około 400 szabel.

Niestety, ze względu na niewywiązanie jednego ze sponsorów i kilka mniejszych komplikacji w trakcie imprezy, nie udało się wypłacić żołdu wszystkim, z którymi byliśmy na to umówieni. Jest nam niezmiernie przykro z tego powodu.

 

(by zobaczyć galerię zdjęć z tego niezwykłego wydarzenia, kliknij w poniższe zdjęcie)

 

Wiadomości