Na polskim rynku usługę faktoringu świadczy coraz więcej podmiotów. To już nie tylko firmy poświęcone faktoringowi w stu procentach, ale także specjalne komórki bankowe zajmujące się faktoringiem. Duża konkurencyjność w dziedzinie faktoringu to dobra wiadomość dla klientów… chyba, że nie do końca wiedzą, czym różnią się oferty faktorów, a chcą dokonać świadomego wyboru bez poświęcania wielu godzin na poznawanie niuansów, którymi różnią się dziesiątek ofert.
Jak dokonać właściwego wyboru? Na jakie elementy powinien zwracać uwagę przedsiębiorca, gdy wybiera firmę realizującą usługi faktoringu? W niniejszym artykule znajdziesz garść praktycznych porad, które pozwolą Ci w świadomy sposób postawić na odpowiedniego faktora.
Dostępność najistotniejszych produktów
Choć wielu faktorów próbuje zachęcić przyszłych klientów do skorzystania z oferowanych usług prezentując dziesiątki różnych rozwiązań, najlepiej zacząć od sprawdzenia, czy dostępne są te najistotniejsze dla Twojej firmy i na nich skupić się w szczególności.
Jeżeli potrzebujesz jednorazowego finansowania faktury, nie zwracaj szczególnej uwagi na możliwość tańszego nabycia usługi faktoringu online na dwa lata. Z kolei jeżeli sytuacja w Twoim przedsiębiorstwie wymaga posiadania stałego dostępu do odnawialnego limitu faktoringowego, zwróć uwagę przede wszystkim na usługę faktoringu online.
Szersza perspektywa przyda się, jeżeli w danym momencie Twoja firma potrzebuje tylko jednego produktu, ale w niedalekiej przyszłości sytuacja ta może ulec zmianie. Musisz samodzielnie zdecydować, czy inne produkty (np. finansowanie zakupów firmowych czy pomoc w finansowaniu podatków) przydadzą się w Twoim przedsiębiorstwie już wkrótce. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, przyjrzyj się także dostępności i warunkom, jakie faktor oferuje dla tych produktów. Najlepiej, gdy wszystkie te usługi dostępne są u jednego faktora.
Dowiedz się więcej na temat limitu faktoringowego https://pragmago.pl/porada/limit-faktoringowy-na-co-zwracac-uwage-podpisujac-umowe-faktoringowa/
Usługi dodatkowe
Innym istotnym aspektem, który należy rozważyć przy wyborze firmy faktoringowej, jest dostępność usług dodatkowych. Różnego rodzaju ubezpieczenia, monitorowanie należności i obsługa wierzytelności, a także przejmowanie ryzyka niewypłacalności kontrahenta, to najczęściej wybierane usługi dodatkowe. Oceń, które z nich mogą się okazać przydatne i wybierz faktora, który jest w stanie zapewnić wszystkie istotne dla Twojej firmy usługi dodatkowe.
Każda usługa dodatkowa często wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami – nie zapomnij o dokładnej analizie.
Koszty usług
Wielu przedsiębiorców w wyborze usługodawcy kieruje się przede wszystkim ceną – to zrozumiałe, choć nie zawsze najlepsze rozwiązanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że koszty to niezwykle istotny aspekt usług i należy się z nimi liczyć.
Na rynku usług finansowych niejednokrotnie spotykamy się z niezbyt przyjaznymi dla klientów praktykami. Ukryte koszty, konieczność nawiązania kontaktu z usługodawcą w celu zapoznania się z cennikiem lub nagminnie stosowane sformułowanie-wytrych “ceny ustalane indywidualnie” lub” najtańsza usługa na rynku”.
PragmaGO wyróżnia się na tym tle jasnymi zasadami i transparentnymi kosztami. Koszt usługi faktoringu online stanowi na przykład prowizja od sfinansowanych faktur (zależna od łącznej kwoty finansowania), a także opłata abonamentowa za utrzymanie limitu faktoringowego.
Przykładowe koszty łatwo sprawdzić korzystając z kalkulatora dostępnego na stronie internetowej – po wybraniu odpowiedniej usługi wystarczy kliknąć w przycisk “Kalkulator”, by na ekranie pojawił się interaktywny moduł. W pole “Limit do” należy wpisać kwotę odnawialnego limitu faktoringowego, jaka jest potrzebna firmie co miesiąc, a kalkulator natychmiast obliczy koszt utrzymania limitu netto.
Co więcej koszt można sprawdzić także na etapie wypełniania formularza, niezależnie od tego, na jaką usługę się zdecydujesz. Jest to orientacyjna kwota. Pamiętaj, że ostateczny koszt poznasz dopiero po weryfikacji Twojego wniosku przez faktora.