Wiele badań wskazuje, że czytanie książek w Polsce nie jest zbyt popularne. Są jednak pewne gatunki książek, które wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników. Z pewnością można zaliczyć do nich literaturę młodzieżową. Dlaczego warto czytać książki dla nastolatków? Kto powinien po nie sięgać?
Połączenie relaksu i przygody
Ciekawe książki dla młodzieży zwykle mają silnie zarysowany wątek przygodowy. W nich po prostu musi się coś dziać, bo zbyt nudna i przewidywalna fabuła szybko zostanie porzucona przez niecierpliwych nastolatków. W takich książkach najczęściej unika się też bardzo poważnych tematów albo podaje się je w dużo bardziej przystępnej formie, niż ma to miejsce w przypadku książek dla dorosłych. Z tego powodu przy literaturze młodzieżowej można się doskonale zrelaksować. To książki, które świetnie sprawdzą się jako lektura na wieczór po ciężkim dniu albo podczas odpoczynku na plaży. Nie ma nic dziwnego w tym, że jest wielu dorosłych, którzy deklarują, że literatura młodzieżowa jest ich ulubionym gatunkiem. To właśnie wynika z przyjemności, jaką daje czytanie książek dla relaksu i odciążenia zazwyczaj przebodźcowanych szarych komórek.
Lepsze zrozumienie młodych
Dorośli często mają problem ze zrozumieniem młodszych od siebie. Nie ma w tym nic dziwnego, bo z czasem bardzo łatwo jest zapomnieć, jak wygląda życie z perspektywy kogoś, kto ma mniejsze doświadczenie i zupełnie inaczej patrzy na świat. Życie dzisiejszych licealistów bardzo różni się od życia sprzed kilkunastu lat. Rozwój technologii, większa świadomość dotycząca kwestii seksualnych czy ogromne możliwości w kontaktowaniu się ze znajomymi bez konieczności wychodzenia z domu sprawiają, że wiele kwestii życiowych prezentuje się zupełnie inaczej. Każdy dorosły, który chciałby lepiej zrozumieć młodsze pokolenie, może szukać informacji na jego temat właśnie w książkach dla młodzieży. Ich czytanie to z pewnością poszerzy horyzonty i pomoże zrozumieć nowe realia, w jakich żyją nastolatkowie. Oczywiście nie należy fantastycznych opowieści traktować jak dokumentu, ale na pewno mogą one przypomnieć dorosłym, że młodzi patrzą na życie inaczej. Zrozumienie tego, to pierwszy krok do wzajemnego szacunku i nawiązania lepszego kontaktu.
Dobrze spędzony czas
Czytanie rozwija. Czasami niektórzy znawcy literatury przekonują, że trzeba czytać dzieła wyłącznie wielkich i ambitnych pisarzy, żeby móc uznać lekturę za wartościową. To jednak nie jest tak do końca prawda. Nie każdy musi czytać Balzaka, by zasłużyć na miano oczytanego. Niezależnie od gatunku książki, czytanie poszerza słownictwo i usprawnia myślenie abstrakcyjne. Jest świetną gimnastyką dla mózgu, który jest niemal bez przerwy wystawiony na działanie ekranów multimedialnych. Książka to z pewnością całkiem miła odmiana, która pozwoli też pobudzić fantazję. Z pewnością warto podkreślić, że czas z książką jest dobrze spędzony. O ile historia w niej jest wciągająca, a jej czytanie sprawia przyjemność, to na pewno czas nie jest zmarnowany.