Tutaj jesteś

Przewozy kontenerów – co warto wiedzieć?

8 lutego 2023 Ciekawostki Przewozy kontenerów


Transport kontenerów lądowych i morskich to jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów przewozu. Pozwala on na bezpieczne, wszechstronne i skuteczne transportowanie dóbr różnego rodzaju. Najważniejsze informacje o przewozie kontenerów znaleźć można w poniższym artykule.

Czym jest kontener?

Kontener jest urządzeniem transportowym, które:

  • jest trwałe i wytrzymałe, pozwalając na wielokrotne użytkowanie,
  • stworzone zostało, aby ułatwić transport towarów jednym lub wieloma środkami transportu,
  • posiada naroża zaczepowe, które ułatwiają zamocowanie, manipulowanie i ustawianie kontenera,
  • ma powierzchnię wynoszącą minimum 14 m kw. lub 7 m kw. (jeśli nie występują górne naroża).

Jakie są typy kontenerów?

Rozmiary kontenerów zwyczajowo podaje się w calach (in) i stopach (ft), ich podstawową jednostką pojemności jest TEU, odpowiadające pojemności jednego kontenera 20 ft.

Najczęściej występującym typem tego urządzenie jest kontener ISO. Wyróżnić można także eurokontenery, które wykorzystuje się w sieci kolei w Europie. Inne typy to kontenery posiadające nietypowe wymiary (45 ft, 48 ft, 53 ft). Są one używane w USA i charakteryzują się dodatkowymi, bocznymi drzwiami lub uchylnymi ścianami.

Lądowe przewozy kontenerów opierają się jednak na kontenerach w standardzie ISO, które posiadają lżejszą konstrukcję, warunkującą możliwość ich piętrzenia do wysokości tylko trzech warstw.

Przewozy kontenerów

Istnieje kilka możliwości transportu kontenerów. To dzięki temu, firmy takie jak Viron Cargo oferować mogą przewozy od drzwi do drzwi, nawet z odległych krańców świata.

Największą popularnością cieszy się droga morska. Polska pochwalić się może kilkoma portami przystosowanymi do obsługi przewozów kontenerowych, w Gdańsku, Gdyni, Kołobrzegu i Świnoujściu.

Drugim dostępnym rodzajem jest transport kolejowy. Opiera się on na przewozie kontenerów na specjalnie przystosowanych do tego wagonach, posiadających jedynie ramę, służącą do osadzenia kontenera.

Przewóz kontenerów odbywać się może także drogą lotniczą oraz transportem samochodowym. W tym przypadku jednostka transportowa złożona jest z ciągnika siodłowego i naczepy kontenerowej. Ustalenia międzynarodowe ograniczają ilość przewożonych tą drogą kontenerów do 2 TEU. Istnieje także wiele innych ograniczeń dotyczących wagi towaru oraz nacisku na osie pojazdu, restrykcyjnie kontrolowanych przez ITD.

Viron Cargo to firma zajmująca się międzynarodowym i lokalnym transportem kontenerów. Dzięki własnemu magazynowi kontenerów oraz posiadaniu swoich agentów w Chinach, z łatwością może ona realizować dowolne transporty kontenerowe.

Rozwój umiejętności komunikacyjnych – jak mówić, żeby być słuchanym

Redakcja hussar.com.pl

Nasi redaktorzy na blogu Hussar to zespół pasjonatów historii, literatury i rozwoju osobistego, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma głębokie zainteresowanie i doświadczenie w swojej dziedzinie specjalizacji, co pozwala nam tworzyć artykuły, które są zarówno interesujące, jak i edukacyjne dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu fascynujących ciekawostek historycznych, recenzjach książek oraz inspirujących treściach dotyczących rozwoju osobistego. Jesteśmy tu, aby inspirować i poszerzać horyzonty naszych czytelników, pomagając im odkrywać fascynujący świat historii, literatury i rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Szkolenia online dla firm