Polska to niezwykle piękny kraj, z trudną, ale wspaniałą historią i bogatym dziedzictwem kulturowym. Warto poznać kilka ciekawostek związanych z tym krajem, aby móc pochwalić się tą wiedzą w towarzystwie.
Geografia Polski, rozwój społeczny i gospodarczy
Polska jest wyjątkowa. Od północy graniczy z morzem, a południe kraju to wspaniałe góry. Jeśli ktoś chce wyjechać nad jezioro, to nie musi wyjeżdżać z kraju, wystarczy, że pojedzie na Mazury. Turyści zagraniczni najczęściej odwiedzają takie miasta jak Kraków i Warszawa, ale wybierają także na przykład Zakopane czyli stolicę gór. Polska dzieli się na tak zwaną Polskę A i Polskę B, nie jest to oczywiście oficjalny podział, ale wszyscy wiedzą, że istnieje. Chodzi tutaj oczywiście o poziom życia w danych częściach Polski, zasoby finansowe, szanse na dobrą pracę i edukację dla dzieci. Polska A to lepsza część kraju. Dysproporcja, jeśli chodzi o rozwój społeczny i gospodarczy, ciągle są widoczne. Władze dążą do zmniejszenia tych dysproporcji, co niekoniecznie się udaje.
Czasy PRLu
Historia Polski po II wojnie światowej była bardzo burzliwa. W latach 1952–1989 Polska oficjalnie miała nazwę Polska Rzeczpospolita Ludowa czyli w skrócie PRL. Do dziś wśród starszych mieszkańców toczą się spory, Czy w PRL-u żyło się dobrze czy też źle. Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Podsumowaniem tamtych czasów może być zdanie: Czy się stoi czy się leży 1000 złotych się należy. Z pewnością był to trudny czas dla osób ambitnych, które nie posiadały odpowiednich znajomości. Szansa na karierę nie zależała bowiem od posiadanej wiedzy i determinacji, a zależała raczej od znajomości z odpowiednimi ludźmi. W czasach PRL-u wszyscy wyjeżdżali na wakacje z zakładów pracy, co miało swoje zalety i wady.Wiele osób pamięta zakupy na kartki i trudności ze zdobyciem podstawowych produktów, jeśli chodzi o żywność. Stanie w kolejkach, brak towarów na półkach, to bez wątpienia skojarzenia z czasami PRL-u. Czy ktoś wspomina te czasy dobrze? Tak, niektórzy wspominają ten okres w dziejach Polski z sentymentem.
Pamiątka z Polski
Ciekawostki z Polski warto zapamiętać, jednak warto wziąć ze sobą również jakieś pamiątki. Za granicą bardzo lubiane są polskie słodycze, na przykład ptasie mleczko. W innych krajach jest to przysmak raczej nieznany. Jeśli ktoś raz spróbuje ptasiego mleczka, na zawsze staje się fanem tych słodyczy. Popularna jest także śliwka w czekoladzie, również nieznana w innych krajach. Z Krakowa warto przywieźć figurkę smoka wawelskiego, z Warszawy breloczek z Pałacem Kultury, a z Zakopanego maskotkę misia. Niektórzy uważają, że świetnym pomysłem jest też podarowanie alkoholu z Polski, ponieważ polska wódka podobno smakuje najlepiej. Podarowanie komuś alkoholu może być jednak źle odebrane. Zawsze należy takie sytuacje rozpatrywać indywidualnie. W Polsce znajduje się wiele wspaniałych lokalnych browarów, w których rozlewa się pyszne piwo. Warto zabrać swoich gości do jednego z takich browarów i pokazać polskie dziedzictwo.