Kosmos stanowi niewyczerpane źródło intrygujących ciekawostek – kwestie takie jak rozmiar, wiek czy zapach wszechświata dają do myślenia oraz mobilizują do podejmowania dalszych, nieco bardziej zaawansowanych badań.
Ciekawostki o kosmosie – wszechobecna cisza
Kosmos, wbrew powszechnemu przekonaniu, to miejsce, w którym panuje niemal absolutna cisza – warto pamiętać o tym, że przestrzeń kosmiczna pozbawiona jest powietrza, przez co rozchodzenie się fal dźwiękowych jest tam po prostu niemożliwe.
Nie można zapominać jednak o tym, że w odróżnieniu od fal dźwiękowych, fale radiowe mają możliwość swobodnego przenoszenia się w kosmosie, dzięki czemu nasłuchiwanie przez radioteleskopy bardzo często może skutkować dokonaniem wielu fascynujących odkryć.
Jak pachnie wszechświat – czyli nieprawdopodobne ciekawostki o kosmosie
Kolejna, niezwykle intrygująca ciekawostka o kosmosie dotyczy jego specyficznego zapachu. Astronauci bardzo często porównują zapach kosmosu do woni grilla lub rozgrzanego metalu – w tym miejscu warto zaznaczyć, że za charakterystyczny zapach unoszący się w przestrzeni kosmicznej odpowiada ozon.
W związku z tym, że zapach roślin i kwiatów związany jest z wieloma różnorodnymi czynnikami środowiskowymi takimi jak temperatura czy wilgotność, również i rośliny uprawiane w kosmosie będą pachnieć inaczej niż te hodowane na Ziemi.
Deszcz na Księżycu – zjawiska atmosferyczne w kosmosie
Zjawisko atmosferyczne jakim jest deszcz nie występuje na Księżycu, co więcej naturalny satelita Ziemi nie zna także wiatru, poza tym pozbawiony jest również atmosfery. Erozja na powierzchni Księżyca postępuje wyłącznie na skutek destrukcyjnego działania mikrometeorytów. Brak deszczu, wiatru i atmosfery sprawia, że ślady astronautów, którym udało się wylądować na Księżycu nie znikną przez następne setki milinów lat.
Warto pamiętać również o tym, że opady atmosferyczne występujące na innych planetach różnią się od tych spotykanych na Ziemi – na Ziemi zdarzają się wyłącznie opady wody, podczas gdy na innych planetach może dojść między innymi do opadu kwasu siarkowego. Spadający kwas siarkowy na Wenus to jednak tylko początek – naukowcy udowodnili, że na Uranie i Neptunie bardzo często dochodzi między innymi do obfitych opadów diamentów.
Ciekawostki o kosmosie – człowiek a zanieczyszczenia przestrzeni kosmicznej
Działalność człowieka związana z eksploracją przestrzeni kosmicznej, oprócz wielu pozytywnych skutków, niesie ze sobą także dość dużo zagrożeń. Do negatywnych skutków działalności człowieka można zaliczyć między innymi nagromadzenie odpadów krążących wokół planety. Według najnowszych ustaleń wokół Ziemi krąży już mniej więcej pół miliona sztuk różnego rodzaju odpadów kosmicznych.
Wśród odpadów pozostawionych przez człowieka w kosmosie można znaleźć między innymi elementy rakiet czy satelitów oraz różnego rodzaju narzędzia używane przez astronautów. Warto pamiętać o tym, że pozostałości po rakietach i satelitach w większości przypadków nie podlegają kontroli człowieka, przez co mogą stanowić zagrożenie dla aktywnych satelitów.