Tutaj jesteś

Jak powstał papier? Co warto wiedzieć?

25 września 2022 Nauka Jak powstał papier?


Mało kto na co dzień zastanawia się nad tym, jak powstały i kto odpowiada za poszczególne sprzęty i rzeczy, które wykorzystywane są każdego dnia. Nie interesuje nas to, kto zaprojektował telewizor, kto odpowiada za powstanie internetu czy też nawet elektryczności. Jak to jednak wygląda w przypadku znacznie bardziej podstawowej rzeczy? Jak powstał papier?

Kto wynalazł papier?

Papier stał się jednym z najważniejszych wynalazków w historii ludności. Dzięki niemu możliwe stało się wygodne utrwalanie informacji i przekazywanie jej innym ludziom, a nawet kolejnym pokoleniom. Mało który wynalazek tak mocno przyczynił się do rozwoju cywilizacji, jak właśnie papier. Kto jest zatem za niego odpowiedzialny i komu cała ludzkość powinna dziękować?
Wielu osobom może się wydawać, że papier to wynalazek pochodzący z Europy. Jest to jednak ogromny błąd, ponieważ powstał on daleko poza Europą. W wyniku badań archeologicznych uważa się, że papier powstał w wyniku prac prowadzonych przez Cai Luna. Był to kancelista na dworze cesarza Ha Di, który pochodził z prowincji Hunan w południowych Chinach. Około roku 105 roku n.e. doszedł on do wniosku, że stosowane rozwiązania są niewygodne, nietrwałe i zwyczajnie wymagają zmiany. Rozpoczął więc prace nad wynalezieniem lepszego rozwiązania. Eksperymentował on z różnymi substancjami w tym np. z korą drzewną. Najlepszym pomysłem okazało się jednak połączenie jedwabnych i lnianych szmat. Dzięki temu uzyskano materiał, który umożliwiał bardzo wygodne pisanie, a jednocześnie nie zajmował wiele miejsca, a także był stosunkowo trwały.

W jaki sposób papier znalazł się w Europie?

Skoro już wiadomo, kto jest odpowiedzialny za powstanie papieru, a także, w którym miejscu na świecie doszło do powstania tego wynalazku, warto się teraz zastanowić, w jaki sposób poznała go reszta świata. W jakich okolicznościach papier trafił do Europy?
W czasach, gdy w Chinach cieszono się już z możliwości lekkiego, zajmującego niewiele miejsca i łatwego do pisania papieru, w Europie nadal korzystano z delikatnego, a także wymagającego olbrzymiej precyzji nietrwałego papirusu lub pergaminu. Różnica w jakości obu tych technologii sprawiała, że sposób produkcji papieru był ściśle tajny, a jego zdradzenie oznaczało wyrok śmierci. Dopiero w 751 roku, gdy w wyniku wojny chińsko-arabskiej do niewoli zostali wzięci chińscy specjaliści w tej dziedzinie, tajemnica wytwarzania papieru została wyjaśniona. Spowodowało to bardzo szybkie rozprzestrzenienie się receptury na cały ówczesny świat.

Jak obecnie wytwarzany jest papier?

Jak można się bez trudu domyślić, obecnie papier wytwarzany jest zupełnie inaczej niż wymyślił to Cai Lun. Dziś nie korzystamy z lnianych i jedwabnych szmat, lecz zamiast tego wykorzystywane jest drewno. Rzecz jasna poddawane jest ono naprawdę skomplikowanej obróbce, aż do wytworzenia tzw. masy papierniczej. Oczywiście ogromny udział we współczesnej produkcji papieru ma także recykling, czyli wykorzystywanie zużytego i niepotrzebnego już papieru i wykonanie z niego nowego.

Rozwój umiejętności komunikacyjnych – jak mówić, żeby być słuchanym

Redakcja hussar.com.pl

Nasi redaktorzy na blogu Hussar to zespół pasjonatów historii, literatury i rozwoju osobistego, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma głębokie zainteresowanie i doświadczenie w swojej dziedzinie specjalizacji, co pozwala nam tworzyć artykuły, które są zarówno interesujące, jak i edukacyjne dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu fascynujących ciekawostek historycznych, recenzjach książek oraz inspirujących treściach dotyczących rozwoju osobistego. Jesteśmy tu, aby inspirować i poszerzać horyzonty naszych czytelników, pomagając im odkrywać fascynujący świat historii, literatury i rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak powstał papier?