Tutaj jesteś

Najważniejsze daty w historii polski

26 września 2022 Nauka Najważniejsze daty w historii polski


Obserwując debatę publiczną i najnowsze wydarzenia łatwo da się zauważyć, że patriotyzm stał się modny i ogromna grupa ludzi deklaruje swoje przywiązanie do ojczyzny. Jak się jednak okazuje, pomimo takich deklaracji mało kto wie, jakie są najważniejsze wydarzenia w historii Polski. Co dokładnie doprowadziło nas do miejsca, w którym jesteśmy obecnie? Jak rozwijało się nasze państwo na przestrzeni wieków?

Polska w średniowieczu

Obecnie trudno jest określić przeszłość ludów zamieszkujących ziemie polskie. Wiemy, że nie było tu zwartej państwowości, lecz plemiona, które rywalizowały ze sobą i zajmowały coraz to nowsze terytoria. Sytuacja zmieniła się pod koniec 10 wieku, gdy w 966 roku miał miejsce Chrzest Polski. To właśnie ten rok uznaje się za początek państwa polskiego i jednocześnie plemion żyjących na tych ziemiach. Oczywiście wydarzenie to miało także charakter polityczny, ponieważ zakończyło się ślubem Mieszka I i czeskiej księżniczki Dobrawy.
Kolejne ważne wydarzenie w historii Polski miało miejsce niewiele lat później, bo już w roku 1000. To właśnie wtedy nastąpił Zjazd Gnieźnieński, na którym Polska nawiązała relacje z krajami zachodu.
Kolejną niezwykle ważną datą jest rok 1138. To właśnie wtedy nastąpił podział na dzielnice, co znacznie osłabiło kraj, spowodował powstanie wielu konfliktów wewnętrznych i pretensji. Było to również źródłem sprowadzenia w 1226 roku Zakonu Krzyżackiego, co pociągnęło za sobą trwający dziesiątki lat konflikt. Za jego koniec uznaje się rok 1410, gdy miała miejsce bitwa pod Grunwaldem. Kulminacyjnym momentem w historii Polski był rok 1569 i powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Połączenie Litwy i Polski zrodziło jedno z najpotężniejszych pastw ówczesnego świata.

Upadek Polski

Kolejne lata to ewidentny upadek państwa polskiego, czego dowodem był pierwszy rozbiór kraju. Miał on miejsce w roku 1772. To właśnie wtedy Rosja, Austria i Prusy przyłączyły część polskiego terytorium.
Oczywiście lata te to nie tylko degradacja państwowości i powolny upadek, lecz również wydarzenia podniosłe i znaczące na arenie międzynarodowej. Doskonałym tego przykładem może być rok 1791 i uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Zaledwie dwa lata później nastąpił kolejny rozbiór, a w 1795 Polska całkowicie zniknęła z mapy świata.

Polska w nowoczesnej historii

Po 123 latach zaborów państwo polskie powróciło na mapy świata. W wyniku chaosu 1 wojny światowej w 1918 roku utworzona została II Rzeczypospolita.
Kraj nie na długo zaznał spokoju, ponieważ już rok później rozpoczęła się Wojna Bolszewicka, która swój kulminacyjny moment miała 12-25 sierpnia 1920 roku. To właśnie wtedy rozegrała się jedna z najważniejszych bitem w historii ludzkości. Armia polska pokonała i zatrzymała pochód wojsk bolszewickich na Europę.
Bardzo ważną datą jest 1 września 1939 roku, czyli napaść hitlerowskich Niemiec na Polskę i rozpętanie II wojny światowej. Po jej zakończeniu Polska trafiła pod okupacje związku radzieckiego, która zakończyło się dopiero 1989 roku.
Najważniejsze daty w historii polski przedstawiają wydarzenia podniosłe, z których naród może być dumy. Są to również chwile straszne, które powinny być nauką dla kolejnych pokoleń.

Szydełkowanie dla początkujących – jak zrobić pierwszą chustę?

Redakcja hussar.com.pl

Nasi redaktorzy na blogu Hussar to zespół pasjonatów historii, literatury i rozwoju osobistego, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma głębokie zainteresowanie i doświadczenie w swojej dziedzinie specjalizacji, co pozwala nam tworzyć artykuły, które są zarówno interesujące, jak i edukacyjne dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu fascynujących ciekawostek historycznych, recenzjach książek oraz inspirujących treściach dotyczących rozwoju osobistego. Jesteśmy tu, aby inspirować i poszerzać horyzonty naszych czytelników, pomagając im odkrywać fascynujący świat historii, literatury i rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak powstał papier?