Tutaj jesteś

Najważniejsze daty w historii polski

26 września 2022 Nauka Najważniejsze daty w historii polski

Obserwując debatę publiczną i najnowsze wydarzenia łatwo da się zauważyć, że patriotyzm stał się modny i ogromna grupa ludzi deklaruje swoje przywiązanie do ojczyzny. Jak się jednak okazuje, pomimo takich deklaracji mało kto wie, jakie są najważniejsze wydarzenia w historii Polski. Co dokładnie doprowadziło nas do miejsca, w którym jesteśmy obecnie? Jak rozwijało się nasze państwo na przestrzeni wieków?

Polska w średniowieczu

Obecnie trudno jest określić przeszłość ludów zamieszkujących ziemie polskie. Wiemy, że nie było tu zwartej państwowości, lecz plemiona, które rywalizowały ze sobą i zajmowały coraz to nowsze terytoria. Sytuacja zmieniła się pod koniec 10 wieku, gdy w 966 roku miał miejsce Chrzest Polski. To właśnie ten rok uznaje się za początek państwa polskiego i jednocześnie plemion żyjących na tych ziemiach. Oczywiście wydarzenie to miało także charakter polityczny, ponieważ zakończyło się ślubem Mieszka I i czeskiej księżniczki Dobrawy.
Kolejne ważne wydarzenie w historii Polski miało miejsce niewiele lat później, bo już w roku 1000. To właśnie wtedy nastąpił Zjazd Gnieźnieński, na którym Polska nawiązała relacje z krajami zachodu.
Kolejną niezwykle ważną datą jest rok 1138. To właśnie wtedy nastąpił podział na dzielnice, co znacznie osłabiło kraj, spowodował powstanie wielu konfliktów wewnętrznych i pretensji. Było to również źródłem sprowadzenia w 1226 roku Zakonu Krzyżackiego, co pociągnęło za sobą trwający dziesiątki lat konflikt. Za jego koniec uznaje się rok 1410, gdy miała miejsce bitwa pod Grunwaldem. Kulminacyjnym momentem w historii Polski był rok 1569 i powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Połączenie Litwy i Polski zrodziło jedno z najpotężniejszych pastw ówczesnego świata.

Upadek Polski

Kolejne lata to ewidentny upadek państwa polskiego, czego dowodem był pierwszy rozbiór kraju. Miał on miejsce w roku 1772. To właśnie wtedy Rosja, Austria i Prusy przyłączyły część polskiego terytorium.
Oczywiście lata te to nie tylko degradacja państwowości i powolny upadek, lecz również wydarzenia podniosłe i znaczące na arenie międzynarodowej. Doskonałym tego przykładem może być rok 1791 i uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Zaledwie dwa lata później nastąpił kolejny rozbiór, a w 1795 Polska całkowicie zniknęła z mapy świata.

Polska w nowoczesnej historii

Po 123 latach zaborów państwo polskie powróciło na mapy świata. W wyniku chaosu 1 wojny światowej w 1918 roku utworzona została II Rzeczypospolita.
Kraj nie na długo zaznał spokoju, ponieważ już rok później rozpoczęła się Wojna Bolszewicka, która swój kulminacyjny moment miała 12-25 sierpnia 1920 roku. To właśnie wtedy rozegrała się jedna z najważniejszych bitem w historii ludzkości. Armia polska pokonała i zatrzymała pochód wojsk bolszewickich na Europę.
Bardzo ważną datą jest 1 września 1939 roku, czyli napaść hitlerowskich Niemiec na Polskę i rozpętanie II wojny światowej. Po jej zakończeniu Polska trafiła pod okupacje związku radzieckiego, która zakończyło się dopiero 1989 roku.
Najważniejsze daty w historii polski przedstawiają wydarzenia podniosłe, z których naród może być dumy. Są to również chwile straszne, które powinny być nauką dla kolejnych pokoleń.

Przewozy kontenerów

Redakcja hussar.com.pl

Nasi redaktorzy na blogu Hussar to zespół pasjonatów historii, literatury i rozwoju osobistego, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma głębokie zainteresowanie i doświadczenie w swojej dziedzinie specjalizacji, co pozwala nam tworzyć artykuły, które są zarówno interesujące, jak i edukacyjne dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu fascynujących ciekawostek historycznych, recenzjach książek oraz inspirujących treściach dotyczących rozwoju osobistego. Jesteśmy tu, aby inspirować i poszerzać horyzonty naszych czytelników, pomagając im odkrywać fascynujący świat historii, literatury i rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak powstał papier?